NASZE BIEGI

Jerzy Skarżyński

Zodiakalny Koziorożec. Systematyczny trening biegowy rozpoczął w… 21 roku życia podczas studiów na Politechnice Szczecińskiej, by na ostatnim roku studiów zdobyć tytuł przełajowego akademickiego Mistrza Polski.

Uzyskując I klasę sportową (za wynik 2:22:29 w II Maratonie Pokoju) i sportowe stypendium decyduje się na wyczynowe uprawianie biegania. W 1882 roku powołany do kadry narodowej maratończyków. W 1984r w Wiedniu uzyskuje wynik 2:12:37 i klasę mistrzowską międzynarodową a dwa lata później poprawia ten rezultat w Dębnie na 2:11:42. Aż do 1989 roku reprezentuje Polskę na najważniejszych imprezach światowych. Jedynie względy polityczne państwa dawnego Bloku Wschodniego uniemożliwiły mu start w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Z walki o awans na kolejne Igrzyska w Seulu pozostał do dziś nie pobity rekord w biegu na 30km ustanowiony ex aequo z Bogusławem Psujkiem.

Trzykrotnie wywalczył medale Mistrzostw Polski w Maratonie ( w 1985 i 1986 brązowe, srebrny w 1988r). Uzyskanie na Poznańskiej AWF tytułu trenera lekkiej atletyki zbiegło się z zakończeniem kariery sportowej. Kolejne lata to praca jako trener „Budowlanych” Szczecin i praca dziennikarska. Organizuje też wiele imprez sportowych będąc m. in. Dyrektorem „Szczecińskiej Dwudziestki” przekształconej od 2000r. w „Szczeciński Półmaraton Gryfa”.

Na starcie „Olimpijskiej Mili Warty” w 1999r. stanęło 3,5tys. uczniów szczecińskich szkół. W tym samym roku „za odwagę, ambicję, za twórczą fantazję w pracy dla Szczecina, Pomorza Zachodniego i kraju” uhonorowany zostaje przez redakcję „Głosu Szczecińskiego” tytułem „Nieprzeciętnego”. Popularność wśród polaków przyniosły mu jego wspaniałe książki o bieganiu „Biegiem po zdrowie”, „Biegiem przez życie”, „Bieg maratoński” i „Maraton”, których kolejne wydania szybko się wyczerpują. W programie telewizyjnym w TVP1 „Biegajmy razem” został „Trenerem Polaków”.

Współpracuje jako ekspert z wieloma czasopismami, np. „Jogging”, „Men’s Health”, „Glamour”, „Fitness Style”, „Samo zdrowie”, „Twój Styl”. Jako weteran ciągle biega. Został już kilkakrotnie Mistrzen Polski Weteranów jak i rekordzistą tych mistrzostw. W roku 2002 na dystansie 10 000 m wywalczył w Poczdamie brązowy medal Mistrzostw Europy Weteranów w kategorii M 45, w 2006 w Poznaniu – jako 50-latek – został na tym dystansie wicemistrzem Europy, a w maju 2011 roku – już jako młody 55-latek – we francuskim Thionville wywalczył brązowy medal w półmaratonie (1:17:21) .

W 2007 roku Prezydent Szczecina przyznał mu honorowy tytuł AMBASADORA SZCZECINA za „dotychczasowe osiągnięcia sportowe na arenie międzynarodowej, niestrudzone propagowanie zdrowego stylu życia oraz społecznikowską pasję, przynoszącą konkretne, wymierne rezultaty”, w roku 2011 Polski Komitet Olimpijski przyznał mu nagrodę Fair Play „za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”. Do tej pory przebiegł ponad 160 000 km.


Warning: Undefined array key "SHOPPING_CART" in /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-content/themes/kbsobotka/footer.php on line 79

Fatal error: Uncaught TypeError: count(): Argument #1 ($value) must be of type Countable|array, null given in /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-content/themes/kbsobotka/footer.php:79 Stack trace: #0 /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-includes/template.php(790): require_once() #1 /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-includes/template.php(725): load_template('/home/inford3/f...', true, Array) #2 /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #3 /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-content/themes/kbsobotka/page.php(46): get_footer() #4 /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/inford3/f...') #5 /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/inford3/f...') #6 /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/index.php(17): require('/home/inford3/f...') #7 {main} thrown in /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-content/themes/kbsobotka/footer.php on line 79