Jerzy Skarżyński
Zodiakalny Koziorożec. Systematyczny trening biegowy rozpoczął w… 21 roku życia podczas studiów na Politechnice Szczecińskiej, by na ostatnim roku studiów zdobyć tytuł przełajowego akademickiego Mistrza Polski.
Uzyskując I klasę sportową (za wynik 2:22:29 w II Maratonie Pokoju) i sportowe stypendium decyduje się na wyczynowe uprawianie biegania. W 1882 roku powołany do kadry narodowej maratończyków. W 1984r w Wiedniu uzyskuje wynik 2:12:37 i klasę mistrzowską międzynarodową a dwa lata później poprawia ten rezultat w Dębnie na 2:11:42. Aż do 1989 roku reprezentuje Polskę na najważniejszych imprezach światowych. Jedynie względy polityczne państwa dawnego Bloku Wschodniego uniemożliwiły mu start w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Z walki o awans na kolejne Igrzyska w Seulu pozostał do dziś nie pobity rekord w biegu na 30km ustanowiony ex aequo z Bogusławem Psujkiem.
Trzykrotnie wywalczył medale Mistrzostw Polski w Maratonie ( w 1985 i 1986 brązowe, srebrny w 1988r). Uzyskanie na Poznańskiej AWF tytułu trenera lekkiej atletyki zbiegło się z zakończeniem kariery sportowej. Kolejne lata to praca jako trener „Budowlanych” Szczecin i praca dziennikarska. Organizuje też wiele imprez sportowych będąc m. in. Dyrektorem „Szczecińskiej Dwudziestki” przekształconej od 2000r. w „Szczeciński Półmaraton Gryfa”.
Na starcie „Olimpijskiej Mili Warty” w 1999r. stanęło 3,5tys. uczniów szczecińskich szkół. W tym samym roku „za odwagę, ambicję, za twórczą fantazję w pracy dla Szczecina, Pomorza Zachodniego i kraju” uhonorowany zostaje przez redakcję „Głosu Szczecińskiego” tytułem „Nieprzeciętnego”. Popularność wśród polaków przyniosły mu jego wspaniałe książki o bieganiu „Biegiem po zdrowie”, „Biegiem przez życie”, „Bieg maratoński” i „Maraton”, których kolejne wydania szybko się wyczerpują. W programie telewizyjnym w TVP1 „Biegajmy razem” został „Trenerem Polaków”.
Współpracuje jako ekspert z wieloma czasopismami, np. „Jogging”, „Men’s Health”, „Glamour”, „Fitness Style”, „Samo zdrowie”, „Twój Styl”. Jako weteran ciągle biega. Został już kilkakrotnie Mistrzen Polski Weteranów jak i rekordzistą tych mistrzostw. W roku 2002 na dystansie 10 000 m wywalczył w Poczdamie brązowy medal Mistrzostw Europy Weteranów w kategorii M 45, w 2006 w Poznaniu – jako 50-latek – został na tym dystansie wicemistrzem Europy, a w maju 2011 roku – już jako młody 55-latek – we francuskim Thionville wywalczył brązowy medal w półmaratonie (1:17:21) .
W 2007 roku Prezydent Szczecina przyznał mu honorowy tytuł AMBASADORA SZCZECINA za „dotychczasowe osiągnięcia sportowe na arenie międzynarodowej, niestrudzone propagowanie zdrowego stylu życia oraz społecznikowską pasję, przynoszącą konkretne, wymierne rezultaty”, w roku 2011 Polski Komitet Olimpijski przyznał mu nagrodę Fair Play „za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”. Do tej pory przebiegł ponad 160 000 km.