NASZE BIEGI

ITRA, RMT i statystyczne z nimi zabawy

Czym Performance Index? To punktowy system oceny biegaczy górskich, stworzony przez ITRA (Międzynarodową Federację Biegów Górskich). Pozwala on na porównywanie ze sobą biegów o różnym profilu i stworzenie rankingu biegaczy na podstawie ich osiągnięć. Algorytm bierze pod uwagę dystans, przewyższenie oraz czas potrzebny na pokonanie konkretnej trasy i podaje wynik w skali od 1 do 1000. Im więcej, tym lepiej. Algorytm uwzględnia również uwagę warunki panujące na trasie i jej stopień trudności.

ITRA Performance Index ma również swój polski odpowiednik, czyli RMT (Rate My Trail). Został on stworzony przez  wrocławianina, Rafała Olkisa, programistę i biegacza.

RMT ma tę przewagę, że ocenione mogą być wszystkie zawody, a nie tylko te, które zgłosił organizator. Wadą jest, że póki co, ma zasięg głównie lokalny, podczas gdy ITRA globalny.

Jakie opcje daje nam RMT? Można samemu wysłać wyniki dowolnego biegu górskiego. Dodatkowo portal posiada szereg funkcji statystycznych, które np. pozwalają w przybliżony sposób przewidzieć, na którym miejscu ukończy się zawody. Działa to w bardzo prosty sposób. Po załadowaniu listy startowej system szereguje zawodników według ich „oceny rankingowej”. Można się dzięki temu zorientować, jaki będzie poziom biegu i kogo należy się obawiać. ?

Przykład?

W najbliższą sobotą odbywa się Zimowy Półmaraton Gór Stołowych, w którym staruje dwóch naszych zawodników, Michał Norbert oraz Edyta Kopacka.

Według RMT Edyta posiada 452 punkty (stan na dzień tworzenia listy), więc powinna ukończyć bieg na 305. pozycji w kategorii OPEN i 37. w kategorii K30. Norbert z kolei ma 680 punktów i szansę na 9. OPEN i 4. w M30 (http://ratemytrail.com/starting-list/a1bb4699b37315824a3313db2c7de026).

Należy pamiętać, że są to przewidywania czysto teoretyczne. Jednak z doświadczenie pokazuje, że często nie odbiegają one mocno od rzeczywistych wyników. Ewentualne różnice mogą wynikać z tego, że ma się lepszy lub gorszy dzień, ale także z tego, że ocena punktowa jest nieoszacowana lub przeszacowana.

Dzieje się tak np. wtedy, gdy ktoś w krótkim czasie zrobi spore postępy. Ogólna ocena wyliczana jest na podstawie najlepszych pięciu biegów z trzech ostatnich lat. Szczegóły można znaleźć tu -> (http://ratemytrail.com/faq).

Zgodnie z sugestią Michała Mazura postaramy się podobne statystyki prezentować na stronie klubowej przed niektórymi biegami górskimi.

Nie wszyscy lubują się w tego typu statystykach, jednak dla wielu jest to niezły bodziec motywacyjny oraz niezłe narzędzie do porównywania biegów górskich. Będziemy więc się motywować.

Tagi: ,

Dodaj komentarz!


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-content/themes/kbsobotka/comments.php on line 175

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także Śledzić komentarze w kanale RSS.

Współpracujemy z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się™ na Gravatar.


Warning: Undefined array key "liczbaProduktow" in /home/inford3/ftp/kbsobotka.pl/wp-content/themes/kbsobotka/footer.php on line 72