NASZE BIEGI

Karol Chwastyk

Mieszkaniec Kątów Wrocławskich, urodzony w 1938 roku – to niezwykle doświadczony maratończyk i pasjonat biegania. Mimo swojego wieku jest pomysłodawcą wielu imprez biegowych i założycielem miejscowego klubu biegacza. Organizuje, m.in. Bieg o Puchar Burmistrza Gminy Kąty Wrocławskie.

 

W swoim dorobku ma liczne sukcesy sportowe. Do 1964 roku był reprezentantem Polski w biegach długich. Później miał przerwę w karierze, by po 1979 roku powrócić do biegania. Powrót rozpoczął od startu w Maratonie w Warszawie, który pokonał w czasie: 4 godzin i 27 minut, i mimo, że nie był to najlepszy wynik, właśnie po tym biegu Karol Chwastyk zaczął mocno trenować do następnych maratonów. Kilka lat później w 1987 roku pobił swój własny rekord życiowy, pokonując maraton w 2 godziny 45 minut i 12 sekund.
Do dzisiejszego dnia przebiegł ponad pięćdziesiąt maratonów. Podczas Mistrzostw Polski Weteranów w Biegach Górskich w Korbielowie w 2010r. zdobył tytuł Mistrza Polski.

 

W kategorii siedemdziesięciolatków pan Karol jest niekwestionowanym zwycięzcą. Bije także własne rekordy, z okazji sześćdziesiątych urodzin przebiegł 60 kilometrów, na swoje siedemdziesięciolecie przebiegł 70 km. Aż strach mu życzyć stu lat – mawiają jego przyjaciele.
Pan Karol prowadzi również kronikę swoich dokonań. Każdy wynik jest skrupulatnie odnotowany. Kronikę wzbogacają wycinki z gazet i zdjęcia biegów, w których brał udział i które poleca innym. Zaliczany jest do światowej czołówki biegaczy w biegach górskich w swojej kategorii. Swoją pasją zaraża mieszkańców Kątów Wrocławskich, którzy uczęszczają na zajęcia biegowe Klubu Biegacza. Klub ma około trzydziestu aktywnych biegaczy, nierzadko są to całe rodziny.
Jest ambasadorem powiedzenia, że: „Sport to zdrowie”, a przykład wiekowego biegacza z Kątów Wrocławskich jest wzorem często podziwianym i omawianym wśród szerokiego grona biegaczy. Karol Chwastyk sześć razy w tygodniu przebiega od 10 do 20 kilometrów i mimo różnych przeciwności losy (jak chociażby niedawny wypadek na budowie) swoje kilometry, jak twierdzi, musi wybiegać.